Şimdi yükleniyor

Antalya Bilimfest Kapılarını Açtı

antalya bilimfest kapilarini acti

Antalya Bilimfest Kapılarını Açtı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kepez Belediyesi’nin Dokumapark’ta 2’ncisini düzenlediği Antalya Bilim Festivali’nin (BİLİMFEST) açılışını yaptı. Her yaşa hitap eden yüzlerce bilimsel atölyelerin bulunduğu ve yeni teknoloji ürünlerinin sergilendiği BİLİMFEST, ziyaretçilerini teknolojinin devleriyle buluşturdu.

Kepez Belediyesi himayelerinde, TÜBİTAK yürütücülüğünde, Antalya Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilen Bilim Festivali, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Konuşmasında, bilim ve teknoloji rüzgarı estirecek BİLİMFEST’in, ikinci yılında da Antalya’da yoğun bir ilgiyle karşılandığını belirten Kacır, şunları kaydetti:

YÜZBİNLERCE ZİYARETÇİ: İlk yılında yüzbinlerce ziyaretçi ağırlayan BİLİMFEST, teknoloji dünyasında dikkatleri üzerine çekti. Ev sahipliğini; Dokumapark’ta 12 bin 500 metrekare alan üzerine kurulu, Akdeniz Bölgesi’nin ilk ve tek bilim merkezi olan Antalya Bilim Merkezi’nin yaptığı BİLİMFEST, yerli ve milli teknolojilerimizi Antalya’dan ve ülkemizin dört bir yanından ziyaretçilerimizle buluşturuyor.

4 GÜN SÜRECEK: Bakanlığımızla birlikte İçişleri Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı’nın da katılım göstereceği BİLİMFEST, 4 gün boyunca Türkiye’nin teknoloji devlerine ev sahipliği yapacak. Festivalimizde; TÜBİTAK, ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, TÜRKSAT, TUA gibi yerli ve milli teknoloji üreten kurumlarımızla birlikte, üniversitelerimiz, teknokentlerimiz ve organize sanayi bölgelerimiz de yer alacak.

ÇOK SAYIDA ATÖLYE: Söyleşiler, sergiler, görsel şovlar, farklı alanlarda çok sayıda atölye çalışmaları ve TÜBİTAK tarafından bilim gösterileri yapılacak. BİLİMFEST kapsamında ayrıca Tarım Teknolojileri, Akıllı Şehir ile Çevre ve Enerji Teknolojileri alanlarında Antalya’daki ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği 3 farklı yarışma düzenleniyor. Bilimi sevdirme, ülkemizin bilim ve teknoloji alanında yaptığı güzel çalışmaları duyurma ve anlatma yolunda BİLİMFEST’i oldukça önemli ve değerli bulduğumu ifade etmek isterim.

MERAK VE HEYECAN: Kepez Belediyesi bünyesinde, TÜBİTAK desteğiyle kurulan Antalya Bilim Merkezi; Akdeniz Bölgesi’nin ilk ve tek bilim merkezi olma özelliği taşıyor. Bilim Merkezimiz; farklı yaş gruplarından, farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi daha anlaşılır ve ulaşılır kılıyor. Atölye çalışmaları, deneysel ve uygulamalı etkinliklerle; bilime yönelik duyulan merakı ve heyecanı birleştiriyor.

23 MİLYON LİRALIK DESTEK: Bilim Merkezimiz; büyüklük ve altyapısıyla sadece Antalya değil bölgeye hizmet verecek bir bilim merkezi olarak ön plana çıkıyor. Bizler de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, Antalya’da böyle bir bilim merkezinin varlığından heyecan ve mutluluk duymaktayız. Bununla birlikte desteklerimizi de esirgemiyoruz. Antalya Bilim Merkezi projemize TÜBİTAK’la birlikte 23 milyon liralık destek sağladık.

7 FARKLI EĞTİM ATÖLYESİ: Ayrıca proje kapsamında 7 farklı eğitim atölyesi kuruldu. Bilim merkezlerine yönelik desteklerimizle; toplumumuzda bilim kültürünü yaygınlaştırmayı, toplumun bilime olan ilgi ve merakını artırmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede 31 Mart 2022 tarihinde açılan Antalya Kepez Bilim Merkezi, TÜBİTAK destekli 7’nci bilim merkezimiz olmuştur. 9 ilimizde ise büyük ölçekli bilim merkezi kurulması projelerimiz devam ediyor.

620 BİN GENÇ: Yine il ve ilçe belediyelerimizin bilim merkezi projelerini de destekliyoruz. Bu kapsamda, “Küçük Ölçekli Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı” ile 17 projeyi desteklerken, 25 yeni proje için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ziyarete açık olan bilim merkezlerimizin, bugüne kadar yaklaşık 7 milyon kişiyi ağırladığını görmekteyiz. Bilim merkezlerimizde gerçekleştirilen eğitim atölyelerine ise 620 binin üzerinde gencimizin katıldığını ifade etmek isterim.

GELECEĞİN TÜRKİYE’Sİ: Gençlerimiz bizim en değerli varlıklarımız. Gençlerimiz yarınlara giden yoldaki mimarlarımız. Geleceğin Türkiye’sinin inşasında, gençlerimizden beklentimiz büyük. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, “Milli Teknoloji Hamlesi” hedeflerimiz doğrultusunda ilerlerken; “Türkiye Yüzyılı”nda gençlerimizin yıldızı parlayacak. Gençlerimiz, inandıkları yolda dosdoğru devam ederken; desteklerimize her zaman yakından tanık olacak.

GİRİŞİMCİLİK: Türkiye olarak son 20 yılda birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Ülkemizi adım adım küresel bir üretim üssü haline getiriyoruz. Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik ekosisteminde yenilikçi bir anlayışla hareket ediyoruz. Teknoloji yolculuğumuzda gençlerimizin de aktif rol üstlenmesini sağlıyoruz. Araştıran, geliştiren ve üreten gençliğin her zaman yanındaydık, yanında olmaya devam ediyoruz.

DENEYAP: 81 şehrimizde 100’den fazla Deneyap Teknoloji Atölyesinde 11 yaşından itibaren gençlerimizi bilimle teknolojiyle buluşturuyoruz. TEKNOFEST’lerle birlikte, gençlerimizin teknoloji ekosistemimizdeki yerini sağlamlaştırıyoruz. TEKNOFEST, “Milli Teknoloji Hamlesi”nin işaret fişeğidir. TEKNOFEST; ülkemizin savunma sanayiindeki atılımlarının sahnesidir. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST ile toplumun her kesiminde farkındalık oluşturuyoruz. Gençlerimize hayallerinin peşinden koşma imkanı sunuyoruz. TEKNOFEST’lerle birlikte gençlerimizin fikirlerini ürüne dönüştürmeleri yolunda gerekli atmosferi sağlıyoruz.

BİLİM VE TEKNOLOJİ: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak; gençlerimizin bilim, teknoloji ve girişimcilik alanındaki heyecanına ve motivasyonuna ortak olmaya devam edeceğiz. Tüm arzumuz “Türkiye Yüzyılı”nda, Türk’ün ışığı tüm dünyayı aydınlatsın. Bu iradeyi, bu kararlılığı, bu azmi de gençlerimizde buluyoruz.

Kaynak: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı