Şimdi yükleniyor

Al Farabi Kazak Millî Üniversitesi Akademisyenleri TÜRKSOY Madalyalarıyla Ödüllendirildi

al farabi kazak milli universitesi akademisyenleri turksoy madalyalariyla odullendirildi

Al Farabi Kazak Millî Üniversitesi Akademisyenleri TÜRKSOY Madalyalarıyla Ödüllendirildi

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından Kazakistan Al Farabi Kazak Millî Üniversitesi (KazNU) akademisyenlerine TÜRKSOY’un ihdas ettiği çeşitli madalyalar verildi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev başkanlığındaki heyet, El Farabi Kazak Millî Üniversitesi’ni ziyaret etti. Üniversitenin müzesini ve Farabi Kütüphanesi’ni ziyaret eden TÜRKSOY heyeti burada yükseköğretim kurumunun altyapısı hakkında kısa bilgi aldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, El Farabi Kazak Millî Üniversitesi Rektörü Janseyit Tüymebayev ile görüştü. Görüşmede Raev ve Tüymebayev iki kuruluş arasında iş birliğinin daha da geliştirilmesi ve büyük ölçekli ortak projelerin uygulanmasına ilişkin olanakları değerlendirdi.

TÜRKSOY’un 30. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Sultan Raev’i tebrik eden Janseyit Tüymebayev,  ayrıca ortaklığın daha da genişletilmesine yönelik bir dizi öneriyi dile getirdi. Tüymebayev, “2024 yılında Üniversitemiz 90. yaşını kutlayacak. Bu önemli tarihin şerefine geniş çaplı bir ortak konferans düzenlemeyi öneriyorum. Üniversite bünyesinde Türkoloji ve Altay Araştırmaları Enstitüsü faaliyet göstermektedir. Şu anda Enstitünün uzmanları nadir el yazmaları ve eski kitaplar üzerinde çalışıyor, araştırmalar yapıyor ve değerli veri ve materyalleri analiz ediyor. Ayrıca “Abay Bilimsel Araştırma Enstitüsü” ve TÜRKSOY Bölümü’müz de başarıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversitemizde yeterince Türkolog’umuz var. Bu nedenle ortak çalışmayı teklif ediyorum.” dedi.

TÜRKSOY ile El Farabi Üniversitesi arasındaki iş birliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini ve her türlü girişime destek vermeye hazır olduğunu vurgulayan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, “KazNU sadece Kazakistan’ın değil, Orta Asya’nın da önde gelen üniversitelerinden biri. Önümüzdeki süreçte Türk Dünyası’nın her yerinden gençleri bir araya getirecek bir gençlik forumu düzenlemeyi planlıyoruz. Bu girişimi destekleyeceğinizden ve KazNU’nun bu etkinlikte aktif rol alacağından eminim” diye konuştu.

Görüşmenin ardından Sultan Raev,  Türk Dünyası’nın kültür ve sanatının gelişimine katkılarından ötürü “Alaş” Uluslararası Edebiyat Ödülü sahibi, yazar Nurgali Oraz ile KazNU Basın Sekreteri, Bilgi ve İletişim Dairesi Başkanı Kanşayım Baydaulet’e TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. yılı madalyasını, Prof. Dr.  Berikbay Sagındıkulı, Abay Bilimsel Araştırma Enstitüsü Müdürü, Prof. Dr. Jangar Dadebaev, Türkoloji ve Altay Araştırmaları Enstitüsü Müdürü, Prof. Dr. Nursulu Şaymerdenova, Türkoloji ve Dil Teorisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rauşangul Avakova, “Ahmet Baytursun” Kazak Dilbilimi Bölüm Başkanı Dr. Anarkul Salkınbay’a ise TÜRKSOY tarafından Kazak çağdaş dil biliminin kurucusu Ahmet Baytursınulı’nın doğumunun 150. yıl dönümüne ithafen hazırladığı madalyayı takdim etti.

Kaynak: TÜRKSOY