Şimdi yükleniyor

Afganistan’da Yayın Yapan Eğitim Kanalına TİKA’dan Destek

afganistanda yayin yapan egitim kanalina tikadan destek

Afganistan’da Yayın Yapan Eğitim Kanalına TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Afganistan genelinde eğitim ve kültür programları yayınlayan Miraç TV bünyesinde 2 stüdyo kuruldu.

Ülkede nüfusun büyük bir kısmının okur-yazar olmaması ve üniversite seviyesinde eğitime erişimin sınırlı olmasından dolayı, halkın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak uzaktan eğitim şartları için uygun stüdyo tasarımları gerçekleştirildi.

Özellikle kırsal bölgelerdeki Afganistanlılar yönelik olan proje ile Miraç TV’de yayınlanacak programlar, insanların eğitimden daha fazla istifade etmesine olanak tanıyacak.Projenin açılış törenine; TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, Miraç TV Kanal Müdürü Habibullah Ferahi, Abdulvahid Behre Kültür Merkezi Müdürü Veli Şah Behre ve Afgan Eğitim Enstitüsü Müdürü Ali Akber Zerrin katıldı.

TİKA Herat Koordinatörü Deniz, burada yaptığı konuşmasında, Afganistan’da gerçekleştirilen projelerde öncelikli alanın eğitim olduğuna dikkati çekti. Deniz, eğitimde yaşanan sorunlara çözüm sunmak amacıyla uzaktan eğitim şartlarını desteklediklerini kaydetti.

Miraç TV Kanal Müdürü Ferahi de görüntü, ses sistemi ve stüdyo tasarımı için sağladığı desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Miraç TV üzerinden yayınlanacak eğitim programlarının, okur-yazarlık ve üniversite düzeyindeki eğitim eksikliklerini azaltmaya katkı sağlaması bekleniyor.

Kaynak: TİKA