Şimdi yükleniyor

“6. Türk Filmleri Haftası Bakü” Azerbaycanlı Sinemaseverleri Türk Filmleri ile Buluşturdu

6 turk filmleri haftasi 2022

“6. Türk Filmleri Haftası Bakü” Azerbaycanlı Sinemaseverleri Türk Filmleri ile Buluşturdu

T.C. Kültür ve Turizim Bakanlığının katkılarıyla, Bakü Yunus Emre Enstütüsü destekleriyle Yerli Düşünce Derneği tarafından gerçekleştirilen “6. Türk Filmleri Haftası” ile  Azerbaycanlı sinemaseverler Türk filmleriyle buluştu.

Nizami Kino Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Azerbaycan Kültür Bakanı Yardımcısı Vagif Aliyev, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Selçuk Karakılıç, Türk Filmleri Haftası Koordinatörü Yönetmen Öner Kılıç ile sinema ve sanat camiasından çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğe, Türkiye’den aralarında Umut Karadağ, İpek Tuzcuoğlu, Murat Şeker, Tunç Davut, Mustafa Kara, Galip Güner, Fatih Osmanlı ve Hacı Mehmet Altınel’in bulunduğu çok sayıda oyuncu, yönetmen, senarist ve yapımcı da konuk olarak katıldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan, Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin tarihî ve kültürel açıdan çok güçlü bağlara sahip olduğuna vurgu yaparak  “2. Karabağ Savaşı sonrası üzerimize düşen mesuliyetin farkındayız. Bu süreci daha güçlü yarınlara taşıyabilmek ve bu duyguyu yaşatabilmek adına sinemanın üzerine düşen vazifeler var. Biz de bakanlıklar olarak ortak yapım ve projelerle bu süreci daha da geliştirmek konusunda birlikte çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Korkut Ata Film Festivali Şuşa’da yapılacak

AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu da iki devlet, bir millet şiarıyla iki ülke ilişkilerini kültürel diplomaside de çok daha iyi yerlere taşıyabilmek için gayret gösterdiklerini belirterek “Bu akşam buraya katılan tüm sinemaseverlere teşekkür ediyorum. Türkiye-Azerbaycan dostu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu organizasyonların artarak devam etmesi gerektiğini ve ortak yapımlara geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biliyorsunuz iki yıldır Korkut Ata Film Festivali gerçekleştiriyoruz. Korkut Ata Film Festivali’nin üçüncüsünü inşallah Şuşa’da, Azerbaycan’da gerçekleştireceğiz. 2005 yılında başladığımız bu organizasyonların finali olan Korkut Ata Film Festivali ile artık ortak yapımlar yaparak Türkiye ve Türk dünyasını daha fazla bir araya getiren sinema alanında ve dizi alanında, animasyon alanında bir araya getiren organizasyon, yapımlarla buradaki sinema severlerle Türk sinemasını, Kazak sinemasını, Azerbaycan sinemasını Türkiye ile birleştirerek bunun büyütmeye devam edeceğiz. Bu organizasyonlar bu işler için çok faydalı oldu” dedi.

Filmler Ücretsiz İzlenecek

21 Aralık’a kadar sürecek hafta boyunca Bakülüler “Bağlılık Hasan”ın yanı sıra “İyi Ki Varsın Eren”, “Ankara Yazı–Veda Mektubu”, “Aşkın Ömrü”, “Rafadan Tayfa Göbeklitepe”, “Adanış- Kutsal Kavga” ve “7. Koğuştaki Mucize” filmlerini ücretsiz izleyebilecek.

Bakü Türk Filmleri Haftasında film gösterimlerinin yanı sıra Türkiye’den gelen yönetmenler, oyuncular ve yapımcılar Azerbaycanlı oyuncu, yönetmen ve sektör temsilcileri ile bir araya gelerek ortak yapımlar üzerine ikili görüşmeler ve söyleşiler gerçekleştirecek.