Şimdi yükleniyor

53. Uluslararası Fizik Olimpiyatı’nda Büyük Başarı!

53 uluslararasi fizik olimpiyatinda buyuk basari

53. Uluslararası Fizik Olimpiyatı’nda Büyük Başarı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır; “Uluslararası Fizik Olimpiyatlarında bizi temsil eden 5 öğrencimizin de dereceye girmiş olması geleceğini bilimle ve teknolojiyle şekillendirmeyi hedefleyen ülkemiz için gurur vericidir

Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlenen 53. Uluslararası Fizik Olimpiyatı; 83 ülkeden 387 yarışmacının katılımıyla 9-17 Temmuz 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi.

5 öğrencimizin katıldığı 53’üncüsü düzenlenen Uluslararası Fizik Olimpiyatı’nda 1 öğrencimiz Altın Madalya, 3 öğrencimiz Gümüş Madalya, 1 öğrencimiz Bronz Madalya kazandı. Ülkemizi temsil eden; Emir Akdağ Altın Madalya, Kaan Dere, Ahmet Bahadır Trabzon ve Mehmet Anıl İşkesen Gümüş Madalya, Arda Ünver Bronz Madalya kazandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır “Türkiye Yüzyılını inşa ederken, sanayi ve teknoloji ana motorumuz olacak. O motora gücünü ise bilim verecek. TÜBİTAK BİDEB tarafından 2202 Bilim Olimpiyatları Programı kapsamında milli takımlarda yetiştirilen genç bilim insanlarının Ülkemizi uluslararası sahada başarıdan başarıya taşıdığını büyük bir mutlulukla görmekteyiz. Diğer alanlarda da kazandığımız başarıların yanında Uluslararası Fizik Olimpiyatlarında bizi temsil eden 5 öğrencimizin de dereceye girmiş olması, geleceğini bilimle ve teknolojiyle şekillendirmeyi hedefleyen ülkemiz için gurur vericidir. Geleceğin bilim insanları olarak gördüğümüz bu genç kardeşlerimizin kazandıkları madalyalar, geleceğe umutla bakmamızı sağlamaktadır. Ortaya koyduğumuz milli teknoloji hamlesi çerçevesinde bilime adanmış genç kardeşlerimize bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Bizlere bu gururu yaşatan tüm öğrencilerimizi, onları bilime aşık bireyler olarak yetiştiren ailelerini ve öğretmenlerini en kalbi duygularımla selamlıyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum” dedi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da “60 yıldır bu ülkenin bilim kalesi olarak görev yapan TÜBİTAK bilimsel bilgi üretme yeteneğini gençlere verdiği desteklerle tahkim ederek ülkemizin geleceğe taşınmasında önemli bir görev ifa etmektedir. Bu yüzyılı Türkiye Yüzyılı yapmak üzere yola çıkan devletimiz, o hedefe, bilim alanındaki uluslararası organizasyonlarda ‘biz de varız’ diye güçlü bir iddia ortaya koyan gençlerimiz ile daha emin adımlarla ulaşacaktır.  Bu anlamda; 83 ülkeden 387 yarışmacının katılımıyla gerçekleşen 53. Uluslararası Fizik Olimpiyatı’ndan 1 altın, 3 gümüş 1 de bronz madalya ile dönen öğrencilerimiz, sadece gururumuz değil, aynı zamanda umudumuzdur. Olimpiyatlara katılan tüm öğrencilerimize, ailelerine, öğretmenlerine, başta Komite Başkanımız olmak üzere eğitimlerde görev alan tüm Komite Üyeleri ve destek personelimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kaynak: TÜBİTAK