Şimdi yükleniyor

3. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali Başladı

3 korkut ata turk dunyasi film festivali basladi

3. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali Başladı

orkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin resmi açılışı Haydar Aliyev Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle yapıldı. Etkinliğe TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Azerbaycan Kültür Bakanı Yardımcısı Ferit Caferov, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Film Ajansı Başkanı Cemil Guliyev’in yanı sıra çok sayıda Azerbaycanlı davetli ile birlikte Festival için TÜRKSOY üyesi ülkelerden Azerbaycan’a gelen 100’ün üzerinde sinema profesyoneli katıldı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Azerbaycan Kültür Bakanı Yardımcısı Ferit Caferov, Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin Azerbaycan Sineması’nın 125. yılının kutlandığı bir döneme denk gelmesinden dolayı duymuş olduğu memnuniyeti ifade etti. Bakan Yardımcısı Caferov ayrıca TÜRKSOY iş birliğinde hayata geçirilen projenin sinema alanında yeni iş birliklerine imkan tanıyacağına emin olduğunu belirtti.

Festivali basın mensuplarına değerlendiren TÜRSKOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf ise TÜRKSOY’un kurulduğu günden itibaren Türk Dünyasındaki kültür birikimini hem kendi içinde hem de dünyada tanıttığını, aynı zamanda da kültürü geliştiren çalışma ve projeleri gerçekleştirdiğini ve desteklediğini belirtti.

Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf, Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali ile kültürün sinema boyutu itibarıyla Türk Dünyası’nın birikimini hem dünyaya göstermeyi, aynı zamanda bu alanda Türk Dünyası’nın işbirliğini güçlendirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Sinemanın kültürel diplomasi bakımından dünyadaki en etkin araçlardan biri olduğunu dile getiren Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf, “Biz de bu dünyadaki pastadan Türk milleti olarak payımızı almak bakımından böyle bir faaliyeti başlattık ve yürütüyoruz. Medeniyetimizin sinema boyutu itibarıyla da dünyada tanıtılmasını bu yolda sağlamış olacağız.” dedi.

Etkinlik açılışında ayrıca katılımcılara hitap eden Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Türk Dünyası için sinemanın ne kadar önemli olduğuna değinerek, salonda bulunan yönetmen, yapımcı, ve oyuncuları özellikle Türkçe’nin yaygınlaşması ve doğru kullanımına özen gösterilmesi hususunda önemli görevler düştüğünün altını çizde.  Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf konuşmasının son bölümünde mrnek misafirpervelikleri için Azerbaycan Medeniyet Bakanlığına teşekkürlerini sundu.  

Azerbaycan Kültür Bakanlığı, Haydar Aliyev Merkezi, TÜRKSOY, Azerbaycan Film Ajansı ve Bakü Medya Merkezi iş birliğinde düzenlenen festivalde 8-11 Ekim tarihleri arasında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye, Moldova’ya bağlı Gagavuz Bölgesi ile Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan, Altay ve Başkurdistan cumhuriyetlerinde üretilen yaklaşık 40 sinema filmi, belgesel ve animasyon gösterilecek.

Bakü’deki Nizami Sinema Merkezi’nde gösterilecek filmlerin tamamı ücretsiz olacak.

Katılımcılar için, 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Şuşa’ya gezinin de düzenleneceği festival, 11 Ekim günü düzenlenecek olan kırmızı halı etkinliği ile son bulacak.

Festival programı kapsamında ayrıca uzun metraj ve belgesel kategorilerinde yarışma, sinema profesyonellerinin katılımlarıyla düzenlenecek Türk Dünyası Sinema Forumu gibi özel etkinliklerde yer alıyor.  Festivalin ilki 2021’de İstanbul’da, ikincisi ise 2022’de de Bursa’da düzenlenmişti.

Kaynak: TÜRKSOY