Şimdi yükleniyor

21. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali Prizren’de başladı

21 uluslararasi sanatla uyanmak festivali prizrende basladi

21. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali Prizren’de başladı

TÜRKSOY’un katkılarıyla düzenlenen 21. Uluslararası Sanatla Uyanmak Festivali, Uluslararası Ressamlar Çalıştayı ile başladı.

Festivale Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Hajrullah Çeku, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Prizren Belediye Başkanı Shaqir Totaj, Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Fidan Brina Jılta, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, T.C. Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Recai Yılmaz, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ramazan Yılmaz ile çok sayıda kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Almanyalı ressamların “Female Perspectives” ve Avusturyalı ressamların ‘‘Austrian Modern Art’’ adlı karma resim sergilerinin açılışlarının ardından Akdere Sineması’nda festivalin resmi açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, Başbakan Albin Kurti’nin selamlarını ileterek, hükümetin kültürel faaliyetlere ayrı bir önem verdiğini dile getirdi. Emilija Redzepi,

“Farklı kültürel ruhların bir araya geldiği bu etkinlik de, Prizren’de yaşayan farklı toplulukların haklarına saygı gösterildiğini yansıtmak için iyi bir fırsat.” şeklinde konuştu. 

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, 90’lı yıllardan itibaren bu coğrafyaya geldiğini belirterek, her gelişinde yeni gelişmelere tanık olduğunu, Büyük Öğrenci Projesi ile yetişen gençlerin bu gelişmelere ve ülkenin inkişafına hizmet etmesini görmekten duyduğu mutluluğunu dile getirdi. Kosova’da sanata verilen öneme de değinen Yusuf, Türk kültürünün yaşatılmasında Sanatla Uyanmak Festivali’nin üstlendiği role dikkati çekti ve çalışmaların devamını diledi.

Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Hajrullah Çeku konuşmasında, Kosova’da Türk Topluluğu’nun önemine vurgu yaparak, “Tarihsel süreçte birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, farklı kültürleri, farklı kimlikleri bir arada yaşatan coğrafyamızda Türk Toplumu da şüphesiz sahip olduğumuz bu kültürel harmoninin önemli bir üyesidir. Kosova’da yaşayan Türk Toplumu çok sayıda sanatçı, yazar ve ressam yetiştirmiş; kendi kültürel değerlerini koruyarak ve yaşatarak ülkemize nice eserler kazandırmıştır.” diye konuştu.

Selamlama konuşmalarının ardından, TÜRKSOY’un destekleriyle festivale katılan ve Akdere Açık Hava Sinemasının sahne alan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin akademisyenlerinin oluşturduğu ‘’Girift Quartet’’ grubu, Anadolu ve Türk Dünyası’ndan eserlerinden ibaret repertuvarı ve birbirinden güzel performanslarla Prizrenli sanatseverlerin gönlünü fethetti.

21. Uluslararası Sanatla Uyanma Festivali resmi açılışı kokteyl ile son buldu. 

Kaynak: TÜRKSOY