Şimdi yükleniyor

15. Uluslararası Taşkent Film Festivali Başlıyor

taskent film festivali basliyor

15. Uluslararası Taşkent Film Festivali Başlıyor

Dünyanın en köklü film festivallerinden olan Uluslararası Taşkent Film Festivali’nin 15.si, yaklaşık 40 ülkenin katılımı ile 29 Eylül’de Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te başlıyor.

Tarihi 1970’lere değin uzanan, dünya sinema camiasının en görkemli film festivallerinden olarak gösterilen Taşkent Film Festivali, bu yıl 29 Eylül – 2 Ekim 2023 tarihlerinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te başlayacak ve kadim şehri Semerkant’ta sona erecek.

Festivale Türkiye Damgası

Dünyanın birçok ülkesinden devlet adamları, yapımcı, yönetmen, oyuncu, senarist ve sinema emekçilerinin katılımı ile gerçekleştirilen festivale Türkiye’den de önemli isimler katılıyor.

Türk Sineması için Taşkent’te özel bir gecenin de düzenleneceği festivale, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı Metin Gündoğdu, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Yönetmenler; Semih Kaplanoğlu, Derviş Zaim, Umut Mete Soydan, Onur Tan, Mustafa Kara ve Mehmet Gün ile Yapımcılar; Sadi Canpolar, Galip Güner, Oyuncular; Nur Fettahoğlu, Ahmet Yenilmez, Celal Al, Recep Çavdar, Murat Karak, Latif Koru, Burak Haktanır, Muhammed Emre Kaya, Gökhan Karacık ve Ali Buhara Mete gibi isimler katılacak.

Festivalde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümüne özel bir konser de düzenlenecek.

Türk dünyasının ortak kültürü ve geleceği açısından son derece zengin bir geçmişe sahip olan Özbekistan ile Türkiye’nin son yıllarda karşılıklı olarak geliştirdiği ilişkiler de büyük bir öneme sahip. Bu kapsamda iki ülke tarafından ortak yapılmakta olan ve yeni yapılacak olan belgesel, film ve program projelerinin de detaylı olarak değerlendirilmesi fırsatı olacak.

Türkiye ve Özbekistan arasındaki iki ülkenin ortak tarihini, kültürünü ve ortak geleceğini anlatan, yönetmenliği Umut Mete Soydan tarafından yapılmakta olan “Doğudan Batıya Kültür Yolu Özbekistan” ve “Ortak Gelecek: Özbekistan – Türkiye” belgesel filmleri de önemli projeler arasında yer alıyor.