Arkadağ – Metin GÜNDOĞDU

80sayiMetin Gundogdu

 

Dünyada, “Türk” ismi ile anılan üç ülkeden birisi olan, Selçuklu Sultanı Alparslan’ın metfun olduğu, Arkadağ’ın ülkesi, “iki devlet, tek millet” olduğumuz güzel Ata vatan Türkmenistan…

Türklerin Anadolu’ya girişini sağlayan ve yurt edinmemizin kapısını açan Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın Horasan’da şehit edilmesinden sonra Türkmenistan’ın Merv şehrine götürülüp defnedildiği, tarihî kayıtlarda bilinmektedir. Bu vesileyle 2013 yılında, Türkiye ve Türkmenistan arasında yapılan anlaşma ile mezar yerinin tespiti için kazı çalışmaları başlatılmıştır. İnşallah, pandemi dönemi tamamlandıktan sonra bu değerli çalışmalar yeniden başlatılır ve Sultan Alparslan’ın metfun olduğu yer tam olarak tespit edilebilir. Selçuklu Sultanı’nın mezarının yerinin tespit edilmesi hem tarih açısından hem de gelecek açısından önem arz etmektedir. Bu tarihî kazılar, iki ülkenin de bağlarını daha da yakınlaştıracak ve “iki devlet, bir millet” ülküsünü güçlendirecektir.

Geçmişte, kadim ülke Türkmenistan’a iki kez ziyarette bulundum. Ziyaretimin ilki, Başkent Aşkabat’a oldu. Gerçekten âşık olunacak bir şehir. Temizliği, güzelliği ve modern mimarisi ile dillere destan bir şehir burası. Fırsattan istifade Türkmen kardeşlerimizin, başkent Aşkabat’ın 140. kuruluş yıl dönümü bayramını içten kutluyorum.

27 Ekim 1991’de bağımsızlığını kazanan Türkmenistan, her yıl 12 Aralık’ta “Tarafsızlık Bayramı”nı kutlamaktadır. 2015 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a refakat ederek, Türkmenistan Dostluk Grubu Başkanı olarak ziyaretimizi gerçekleştirdik. Bu ziyaret, iki ülke açısından da verimli ve güzel geçmişti. Toplantıda, ikili ilişkilerin artırılması ve güçlendirilmesi kararlaştırılmıştı. Türkmenistan’a ikinci ziyaretim, dönemin Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş ile birlikte olmuştu. Bu ziyaretimiz ise, “At Bayramı” münasebeti ile gerçekleşmişti. Görkemli bir “At Bayramı” açılışı yapılmış ve Türkmen atlarının görkemi beni de çok etkilemişti. Ahal Teke atlarının korunması ve tanıtımı için yoğun çaba harcayan Türkmenistan; atlar konusunda bakanlık düzeyinde kurumu olan tek ülkedir. Bu sebeple Türkmenistan’da, bakanlık düzeyinde “Türkmen Atları” başkanlığı kurulmuştur.

Bugün Türkmenistan’ın genel durumuna baktığımızda enerji kaynakları bakımından bağımsız Türk Cumhuriyetleri arasında en zengin konumda olduğunu görüyoruz. Enerjinin olduğu yerde aslında üretimin de güçlü olması gerekir.

Üretim, enerjinin bulunduğu bölgede olur ise sanayi hamleleri ve yatırımları da bölgeyi hareketlendirir. Sanayinin en önemli girdisi enerjidir. Rusya’dan, Türkmenistan’dan alınan gaz, Avrupa’da sanayide kullanılmaktadır. Asıl olan konu, Türkiye ile iş birliği artırılarak, Türkmenistan’da sanayi kuruluşları oluşturulmalıdır. İnşallah ilerleyen günlerde sanayi yatırımlarını da göreceğiz.

Türkmenistan’ın Hürmetli Prezidenti, Arkadağ’ı Gurbangulı Berdimuhamedov, Türkmenistan için önemli hizmetlere imzasını atmış ve Türkmen halkı için de çok saygıdeğer bir lider olmuştur. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un “Türkmen’in Refah İlkesi” kitabında, “Dünya barışı, yaşamın sonsuzluğudur.” diyor. Evet, dünya barışına katkı sunan Türkmen lider Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov, önemli bir konuyu gündeme alarak tarafsızlık ilkesi ile birlikte dünya barışına da katkı sunmaktadır. Bu vesileyle bölgede barışa, güvenliğe ve bölgenin gelişmesine katkı sunan Ata yurdu Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yılında, Türkmenistan’ın ve halkının “Bağımsızlık Günü”nü en içten dileklerimle tebrik ediyorum.

dosyayı indir