KASIM 2018 SAYIMIZ ÇIKTI

Sovyetlerin tarih boyunca izlediği yayılmacı politika, Kafkasya topraklarında yaşayan Türk topluluklarını ve aynı zamanda Ahıska Türklerini çok derinden etkilemiştir. Anavatanları bugünkü Gürcistan Cumhuriyeti’nin güneyindeki Ahıska Bölgesi olan Ahıska Türklerinin topraklarına, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarafından el konulmuş ve Ahıska Türkleri kendi yurtlarından sürgün edilmişlerdir. 1944`ten önce de defalarca zulüm yaşayan Ahıska halkı, serhad vilayeti olmanın onuruyla beraber, imparatorluğun gerileme döneminde ağır faturaları da ödeyen insanlar oldular.

İkinci Dünya Savaşı’nda, Sovyetler Birliği’nin sosyalist lideri Stalin, Ahıska’nın eli silah tutan gençlerini Almanlara karşı savaşa sürerken, geride kalan analarını, babalarını, eşlerini, çocuklarını 1944’te hayvan taşınan yük vagonlarına doldurarak kanlı bir yolculuğa çıkardı. Mezarlarının yeri belli değildi. Kefenleri, Orta Asya’nın bembeyaz karıydı.

1944 yılında 14 Kasım’ı, 15 Kasım’a bağlayan gecede başlayan sürgün, bir halkın vatansız yaşaması ile sonuçlandı. Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Sibirya’ya sürülen Ahıska Türkleri, aradan geçen 74 yıla ve değişen ülke siyasetlerine rağmen hâlen daha ana vatanlarından uzakta, geride bıraktıkları her türlü varlıklarından mahrum olarak sürgün hayatına devam etmektedir.

Ahıska Türkleri ve Ahıska Sürgünü konusunu farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay KAYNARCA ile bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da birçok medeniyete ev sahipliği yapan Tokat’a konuk olduk. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde, konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. Kültür-sanat köşemizde ise “Payitaht: Abdülhamid” dizisiyle dikkatleri üzerine çeken Bahadır YENİŞEHİRLİOĞLU ile “Hünkârım” adlı kitabı üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.