EKİM 2018 SAYIMIZ ÇIKTI

Coğrafi, ekonomik, kültürel, etnik ve tarihsel açıdan önemli bir bölge olan Balkanlar, yüzyıllardan beri Asya ve Avrupa arasındaki en stratejik bölgelerden biri olma özelliğini korumaktadır. Balkan Yarımadası’nın, coğrafi konumu bakımından Avrupa’ya bitişik olması, doğudan Asya’ya ve Afrika’ya kolaylıkla geçit vermesi, tarihte daima çeşitli milletler arasında bir mücadele alanı olmasına yol açmıştır.

Türkiye, hem bölgeyi en çok etkileyen bir imparatorluğun mirasçısı hem de bölgesel güç merkezi rolünü oynayacak önemli bir jeopolitik mihver olması nedeniyle, Balkanların önümüzdeki dönemde barış, istikrar ve iş birliği ortamına kavuşturulmasında kilit rol oynayacaktır. Balkanlara yüzümüzü dönerken, bakış açımızın sadece kültürel ve tarihsel bir yaklaşımla olmaması gerektiğine inanıyoruz. Çağımızda geçerliliğini koruyan bütün bilgi ve iletişim çeşitlerini kullanarak bölge ile temasımızı en üst düzeyde tutmalı, tarihsel ilişkilerimizi daha canlı hâle getirmeliyiz.

Balkanlar konusunu ele alırken Bosna’nın özgürlük mücadelesi ile özdeşleşen, siyasi bir simge olmanın yanında aynı zamanda önemli bir düşünür olan Aliya İzzetbegoviç’ten bahsetmemek olmaz. Bosna Hersek’in lideri ve İslam adına yaptıklarıyla Müslümanların rol modeli konumundaki Aliya İzzetbegoviç, yaşantısı boyunca çizdiği portre ile insanlık için örnek teşkil etmiştir. İzzetbegoviç’in temsil ettiği değerler, yalnızca bir dava adamı olarak mücadeleci ruhu değil, ilimden sanata, askerî alandan siyasi mecraya ve nihayetinde evrensel bir kucaklayışı barındıran yaşam çizgisidir.

Aliya İzzetbegoviç ve Balkanlar konusunu farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, Cumhurbaşkanlığı Balkanlardan Sorumlu Danışmanı Sayın Sabri Demir ile bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Efeler Diyarı Aydın”a konuk olduk. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. Türk milliyetçiliği fikriyatının mimarlarından olan yazar ve toplum bilimci Ziya Gökalp’i de, vefatının 94. yıl dönümünde unutmadık. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.