AĞUSTOS 2017 SAYIMIZ ÇIKTI

Sosyal bir varlık olarak insan hayatı süresince bir topluluğa dâhil olmak zorundadır. Bu zorunluluk kaçınılmaz olarak “toplumsal hayatı ve buna bağlı olarak toplumsal düzeni ve huzuru gerektirir.

Sözlüklerin “dirlik, baş dinçliği, gönül rahatlığı, rahatlık, erinç” olarak tanımladığı huzur kavramı elbette çok derin anlamlar içermekte. Üstelik bir de konu kişisel olmaktan çıkıp toplumsal bir mesele olunca işin içinden çıkmak hayli zorlaşıyor.

Huzuru nasıl tanımlarsınız? Huzur temini için gerekli şartlar nelerdir? Toplumsal huzuru sağlamak toplumu oluşturan fertlerin kişisel huzurundan mı geçer? Bir toplumun huzurunun başka bir toplumun huzursuzluğuna sebep olması durumu nasıl değerlendirilmelidir?

Eminiz ki bu soruları okurken sizler de bu sorulara cevap bulmak istediniz. Biz de sizler için bu derin konuyu birbirinden değerli yazarlarımızla birlikte kaleme aldık ve toplumsal huzurun nasıl inşa edilebileceği üzerinde çalıştık.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay 15 Temmuz’da hain darbe girişiminin birinci yıl dönümüydü. Bizler de Yerli Düşünce Dergisi ekibi olarak milletin evi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde demokrasi nöbetindeydik. Elimiz kalem tuttuğu sürece de bu hainliği asla unutmayacak ve unutturmayacağız.

Öte yandan 11 Temmuz, “Srebrenitsa Soykırımı”nın yıl dönümü olması sebebiyle Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Sayın Yalçın Topçu önderliğinde bir konferans düzenledik.

Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Yerli Düşünce Derneği ve Dergisi’nin gerçekleştirdiği Kırgızistan Türk Filmleri Haftası sebebiyle kardeş ülke Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teydik. Türk sinemasının son yıllarda yaptığı başarılı 5 filmi Kırgız sinemaseverlerle buluşturduk. Bu sanatsal etkinliğimizin haberini okurken keyif alacağınızdan şüphemiz yok.

Her sayımızda önemli röportajlara yer verirken bu sayımızda da Dünya Supersport Şampiyonası’nda Türk bayrağını beş kez göndere çeken ve gururumuz olan Kenan Sofuoğlu’yla bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Selçuklu’nun Başkenti Konya”ya konuk olduk.

Yine dopdolu, yine düşündüren bir sayıyla daha sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.