TEMMUZ 2017 SAYIMIZ ÇIKTI

 “Türkçe giderse Türkiye gider”

 Oktay Sinanoğlu

 

Binlerce yıllık köklü geçmişiyle ve dünyanın sayılı dilleri içinde yer almasıyla bilinen Türk dili, özellikle 20. yüzyılda siyasi çekişmeler sonucu bazı olumsuzluklara uğratıldı. Zaman zaman değiştirilen dilbilgisi kuralları ve politika gereği “arılaştırma” adı altında cılızlaştırılan kelime dağarcığıyla Türk dili, hak ettiği yerden alaşağı edilmeye çalışıldı.

Köklü kültürümüzün en önemli yapıtaşlarından biri olan zengin ve ahenkli güzel dilimiz, son birkaç yüzyılda geçirmiş olduğu değişimler sonucu bazı olumsuzluklara uğradı. Bu doğrultuda kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla 2017 yılı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek himayelerine aldıkları bir kampanyayla “Türk Dili Yılı” olarak ilan edildi.

Rahmetli Oktay Sinanoğlu’nun da belirttiği üzere “Türkçe giderse Türkiye gider”. Vatan demek sadece toprak demek değildir; o toprak üzerinde yaşayan insanların dil ve kültür birliği demektir, “öz”üne sahip çıkması, onu gözü gibi koruması demektir. Vaktiyle güzel dilimiz üzerinde yapılan yanlışları ve nihayet Sayın Cumhurbaşkanımızın konuya gösterdiği hassasiyet ve ehemmiyet sonucunda yeşeren umutları bu sayımızda kaleme aldık. İnanıyoruz ki bir dünya dili olan Türkçe, her vatandaşımızın gayretiyle, hem günlük hayatta ve sanatta, hem de ilim ve bilimde hak ettiği yere kısa sürede gelecektir.

Bilindiği üzere bu sayımız aynı zamanda 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümüne denk geliyor. 15 Temmuz ülke ve toplum tarihimiz açısından bir milat noktasıdır. Bu hain girişim; fert, millet, devlet ve medeniyet açısından tarihin önemli bir eşiğinde olduğumuzu göstermektedir. Bu zor zamanda hemen her vatandaş darbe girişimine tepki vermiş ve ortak ideal çerçevesinde halk bir araya gelerek bir destan yazmıştır. 15 Temmuz sadece bugünlerde değil, Türkiye tarihinde demokrasi zaferi olarak yer alacaktır.

“2017 Türk Dili Yılı”nı konu edindiğimiz bu sayımızda aynı zamanda 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin yıl dönümünü değerli yazar kadromuzla birlikte tüm yönleriyle ele aldık. Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da konunun yetkin kişileriyle önemli röportajlar gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Güneydoğu’nun Mistik Şehri Şanlıurfa”ya konuk olduk. Daha fazlası için sizlere Yerli Düşünce Dergisi olarak keyifli ve bilinçli okumalar diliyoruz.