HAZİRAN 2017 SAYIMIZ ÇIKTI

Biz kimseye kin tutmayız
Ağyar dahi dosttur bize
Yunus’u yaşlı hayal eden var mıdır diye sorulsa çoğumuz hayır cevabını verir. Çünkü biz onu dergi kapağımızda da yer verdiğimiz gibi beyaz sarıklı, temiz yüzlü 30’larında bir delikanlı olarak tanıyoruz. O resmi kim çizmiş ve biz nasıl aksi mümkün değilmiş gibi onu Yunus ile bütünleştirmişiz bilmiyorum. Bildiğim şu ki: Asırlar geçer, Yunus o yaştadır. Çünkü Yunus’u genç tutan sözüdür; milyonlarca ağız tarafından söylenir ama eskimez. Yunus’u genç tutan gönlüdür; hem dünyaya yetecek genişlikte hem Hak karşısında yokluğunu hatırlatacak kadar mütevazı. Yunuslar 30 yaşındadır. Geçmiş ve gelecek tüm sabırları çekmiş, aşkı tanımış, yarenlere anlatmak için bir ömür vermişlerdir.

Kin tutmayan Yunus’taki “ağyarı dost edinecek yüce gönüllük” bu milletin mayasını karan en büyük unsurdur. Yunusların bize nasip olması yine bu gönül birliğinde buluşmamızdandır.
Bir ilahiyat profesörü ile ümmi bir teyzeyi buluşturan sözdür Yunus. Özde bir olmanın sözde bir olmayla mümkün olacağının en büyük kanıtıdır.

Bir takım modern aydınların bir sınıfa dâhil etmeye çalıştıkları Yunus, söylenenin aksine hümanist değildir. Hümanizm de sandığımız gibi bir şey değildir. Batı’nın “en önemli sensin” bencilliğidir. Oysa insana insan olduğu için değer vermez Yunus, insana Yaradan’ın bir parçası olduğu için değer verir. Aidiyetin sorumluluğunu hatırlatarak mesul olduğumuz şeyle meşgul olmamız gerektiğini yineler. İnsanı merkeze koymak yerine merkezdeki “bir olan”a çağırır. İşiten kulaklara o ne güzel çağrıdır. Herkes duyar, Allah bizi işitenlerden eylesin.

Dergimizin bu sayısında , “Yunus’un Dilinde Buluşmak” konusunu değerli yazar kadromuzla birlikte tüm yönleriyle ele aldık. Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da konunun yetkin kişileriyle önemli röportajlar gerçekleştirdik. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Güneşin Doğduğu Yer: Samsun”a konuk olduk. Daha fazlası için sizlere Yerli Düşünce Dergisi olarak keyifli ve bilinçli okumalar diliyoruz.