MAYIS 2017 SAYIMIZ ÇIKTI

 

Türkiye’de anayasal süreç, 1808 tarihinde ilan edilen Sened-i İttifak ile başlayıp günümüze kadar devam eder. Osmanlı’dan bu yana, beş farklı anayasa değişikliğine şahit olan Türkiye’nin son iki anayasası ise darbeciler tarafından düzenlendi ve halka sözde oy hakkı verilerek dayatmayla onaylatıldı. Bu süreçte vatandaşlarımız her açıdan ayrıştırıldı, ötekileştirildi. Nihayet kime hizmet ettiği herkesçe bilinen darbe zihniyeti de, o zihniyetin kalıntılarını taşıyan anayasa da halkın önünde verdiği sınavı geçemedi.

O günlerin açtığı yaralara derman olabilecek yepyeni bir anayasa 16 Nisan’da halkın göğsünde yeşerdi, umuda giden yolda ilk meşaleler yakıldı. Evet! Zaman, değişim zamanı.  Unutulmamalıdır ki anayasalar yapıldığı dönemin ve hazırlayanların ruhunu yansıtır. Güçlü bir lider öncülüğünde, güçlü bir Türkiye özlemi, yeni anayasanın en büyük dayanağı olduğu gibi, ruhunu da sine-i milletin bu özleminden aldı. Yıllarca başka eller tarafından hain planlarla ya da baskı ile kaderlerini tayin etme hakkı ellerinden alınmaya çalışılmış olan Türk milleti bu uğurda ödediği ağır bedellerin ardından, nihayet 16 Nisan’da kendi tercih ettiği anayasa ile kendi yolunu çizdi.

Yüzünü değişime dönen milletimizin tercih ettiği sistemin getirilerine baktığımızda: Cumhurbaşkanı “Yetkili ve sorumlu” konumuna getirilecek,milletvekili seçilme yaşı 25’den 18’e indirilecek böyleliklemillî ve manevi değerlere sahip gençlerimizin aktif siyasette rol almalarının önü açılacak. Artıkseçimler arasında beş yıl kesintisiz icraatlar olacak,siyasi istikrar kalıcı hale gelecek. Hızlı kararlar alan, hızlı icraatlar yapan etkin bir yönetim oluşturulacak. Güçlü hükümet huzurun,güvenliğin ve özgürlüğün teminatı olacak, terörTürkiye’nin gündeminden tamamen çıkartılacak. Ülkemizi bölgesinde ve küresel siyasette daha etkin bir konuma yükseltecek, bölgesel güce ve istikrara katkımız olacak.

Dergimizin bu sayısında “Yeni Türkiye” konusunu değerli yazar kadromuzla birlikte tüm yönleriyle ele aldık. Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da konunun yetkin kişileriyle röportajlar gerçekleştirdik. Yeni sistem ile sorumlulukları artacak olan gençlerimize konuyla ilgili sorular sorduk, fikirlerini aldık. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da Kütahya’ya konuk olduk. Daha fazlası için sizlere Yerli Düşünce Dergisi olarak keyifli ve bilinçli okumalar diliyoruz.