NİSAN 2017 SAYIMIZ ÇIKTI

İslâm’ın kılıcı ve kalkanı olarak önemli hizmetler veren Türkler, tarih boyunca kurdukları imparatorluklarda, egemenlikleri altına aldıkları halkları koruyup kollayan ve hizmet eden bir yönetim politikası izlemiştir. Hamisi olduğu halkların barış içinde yaşamalarını temin ederek evrensel barışa katkı sağlamıştır.Binlerce yıllık tarihi boyunca dünyada adaleti hâkim kılmak arzusuyla hareket eden Türkler, başta Türk- İslam dünyası olmak üzere bir nevi bütün insanlığın sorumluluğunu üzerinde taşımıştır. Ülkemiz, tam da bu sebeple, tarihi boyunca Türkleri, Türk-İslâm Medeniyeti değerlerinden uzaklaştırmak isteyen hainlerin tezgâhladığı oyunlara maruz kalmıştır. İç ve dış kaynaklı bu saldırılar için yan yana gelmesi mümkün gözükmeyen çevreler, rahatlıkla işbirliğine gidebilmiş, dışarıdan müdahale edemedikleri noktalarda, sinsice içimize sızarak defalarca gücümüzü ve birliğimizi sınamışlardır.

Türk Devleti’nin ve Türk vatanının bölünmez bütünlüğüne yönelik bu oyunların en son örneği ise FETÖ/PDY ihanet çetesinin 15 Temmuz 2016 tarihindeki başarısız darbe girişimidir. Türk milletinin milli bilinci ve vatanperverliği ile sadece bir girişim olarak kalan kalkışma maalesef başta çocuklarımız olmak üzere toplumsal hafızamızda silinmeyecek izler bırakmıştır. Her fırsatta zayıflığı ile eleştirilen toplumsal hafıza, Türk milleti bağlamında bu tezi çürütüp, rüştünü ispat etmiş, üzerinde oynanan oyunlara pabuç bırakmayacağını göstermiştir.7 Ağustos’ta İstanbul/Yenikapı’da gerçekleştirilen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne, toplumun her kesiminden beş milyon vatandaşın katılımı iseMüslüman-Türk milletinin “Nizam-ı Âlem Ülküsünün” bir hayal olmadığına, bilakis damarlarında akan kan kadar gerçek olduğunu tüm dünyanın gözleri önüne sermiştir.

Milletçe, başarı ile verdiğimiz sınavların ışığında yepyeni bir döneme doğru yürüyoruz. Referanduma sayılı günler kala, üstat Necip Fazıl’ın da ifade ettiği “Kim var! diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert “Ben varım!” diyen milletin ruhunu anlattığımız ‘Milli İrade’ sayımızda yine her zaman olduğu gibi değerli yazar kadromuzla birlikte tüm yönleriyle ele aldık. Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da konunun yetkin kişileriyle önemli röportajlar gerçekleştirdik. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. Her ay farklı bir ili ele aldığımız sayımızda bu ay da ‘Dinlerin Buluşma Noktası Hatay’a konuk olduk. Daha fazlası için sizlere Yerli Düşünce Dergisi olarak keyifli ve bilinçli okumalar diliyoruz.