ŞUBAT 2017 SAYIMIZ ÇIKTI

Sivil toplum kuruluşları demokrasiden beslenerek içerisinde bulundukları toplumu geliştiren önemli yapılardır. Toplum halinde yaşamanın anahtarını bizlere sunan STK’lar sosyal düzeni dengelemede ve toplumdaki çok sesliliği yansıtmada birçok görev üstlenirler. Dernek, vakıf, sendika adı altında faaliyet gösteren bu kuruluşlar toplumu devlete yakınlaştırarak aradaki duvarları kaldırmaya yardımcı olurlar.

Sosyal hayattaki dengeye önem veren Türk devleti köklü bir vakıf kültüründen beslenmektedir. Sosyal düzeni iyilikle ve güzellikle sağlamayı şiar edinmiş, hak ve hukukun toplumun her ferdi için aynı geçerliliğe sahip olduğunu vurgulamıştır. Karşılıksız vermenin inceliği, ihtiyacı olan kadarını almanın tok gözlülüğüyle birçok millete örnek olan bir duruş sergilemiştir. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi vakıf müessesesi sosyal yardım, sosyal dayanışma ve sosyal güvenlik bağlamında birçok işlev ortaya koymaktadır.

İnsanî yardım, kültür, eğitim, çevre gibi birçok alanda çalışan sivil toplum kuruluşları ülkenin siyasi ve kültürel ortamının faydasına işler yaparak çeşitlilik ve çok renklilikle ileri doğru bir akış halindedir.

Sivil toplum kuruluşlarında temel unsur gönüllülük olduğu için karşılıksız yapmanın değerini anlayan bireyler yetiştirmede bir okul görevi görür. “Verirken kazanmak nedir?” sorusunun cevabını arar.

Bu sayımızda ‘Sivil Toplum Örgütleri’ni ve ‘Örgütlenme Kültürü’ konusunu değerli yazar kadromuzla birlikte tüm yönleriyle ele aldık. Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da konunun yetkin kişileriyle önemli röportajlar gerçekleştirdik. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık.  Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da bir tarih şehri olan Çorum’a konuk olduk. Daha fazlası için sizlere Yerli Düşünce Dergisi olarak keyifli ve bilinçli okumalar diliyoruz.